Majstrovstvá Európy mládeže 2019 sa konali v našom hlavnom meste v dňoch 1.8. – 11.8.2019. Zúčastnilo sa ich dovedna 1306 hráčov, z toho štyroch veľmajstrov, zo 48 európskych šachových federácií, čím sme len tesne neprekonali rekordný zápis z Prahy 2016 (1310 hráčov). Avšak zažili sme po viac ako štvrťstoročí návrat Bratislavy na šachovú mapu sveta, keďže naposledy naše mesto hostila podujatie podobného rangu v dávnom roku 1993. Vtedy sa v dnes už neexistujúcich priestoroch Parku kultúry a oddychu konali Majstrovstvá sveta mládeže za účasti 583 hráčov zo 78 krajín, čo bol v tom čase absolútny rekord. Za spomienku určite stojí, že vtedy najúspešnejšou členkou výpravy mladej Slovenskej republiky (1.1.1993) bola 17-ročná Eva Repková, ktorá v kategórii do 18 rokov vybojovala striebornú medailu. Po štvrťstoročí bola tá istá Eva hlavnou organizátorkou ME mládeže. Ďalšou symbolickou kuriozitou je, že Ilaha Kadimova z Azerbajdžanu, ktorá ako jediná Evu na spomínanom turnaji predbehla, bola prítomná na súčasnom európskom šampionáte vo funkcií zástupkyne hlavného rozhodcu. Početnému štábu rozhodcov šéfoval FA Ivan Syrový z Pezinka.

Hráči a hráčky hrali dokopy v 12-tich samostatných turnajoch v kategóriách 8-18 rokov s dvojročným odstupom. Rekordná slovenská výprava mala spolu 101 hráčov a hráčok, jej vedúcim bol PaedDr. Ján Kocúr zo Zákamenného. Väčšina slovenskej výpravy bola spoločne s českou delegáciou ubytovaná v Študentskom domove STU Jura Hronca na Bernolákovej ulici. Šampionát otvoril príhovorom Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Mgr. Juraj Droba MA, MBA.

Najväčšie nádeje sme oprávnene vkladali do 13-ročného Bratislavčana majstra FIDE Lukáša Sebastiána Kostolanského (rating FIDE 2406,), ktorý bol vo svojej kategórii chlapcov do 14 rokov prvý nasadený. Člen ŠK Slovan Bratislava, aktuálny, a v 100-ročnej histórií MBA suverénne najmladší majster Bratislavy, po výbornom štarte 5/5 zaznamenal 3 remízy a výhra v poslednom kole ho posunula na delené 1. miesto spolu s Andrejom Cvetkovom z Ruska. Dlho sme tŕpli, aký lesk bude mať kov jeho istej medaily, no pomocné hodnotenie nakoniec o jediný bod zahralo v jeho prospech, a celý organizačný štáb pocítil zaslúžené zadosťučinenie za obrovské množstvo dobrovoľníckej práce v podobe Lukášovho titulu Majstra Európy.

Nadviazal tak na rovnaký titul svojho súčasného trénera, legendu slovenského šachu medzinárodného veľmajstra Ľubomíra Ftáčnika, ktorý titul Majstra Európy juniorov získal v roku 1977 (Groningen). Podobné úspechy zaznamenali Bratislavčania WGM Regina Pokorná (G20, Niforeika 1999) a GM Ján Markoš (U16, Kalitea 2016). Trochu v tieni Lukášovho mimoriadneho úspechu zostali niektoré kvalitné výkony ďalších hráčov a hráčok klubov BŠZ.

Slovensko reprezentovalo 28 hráčov a hráčok z klubov registrovaných v Bratislavskom šachovom zväze. Umiestnili sa nasledovne:

U16: 5. miesto Samir Sahidi (KŠN Bratislava) 7/9, 72. miesto Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava) 4,5/9, 109. miesto Adrián Zetocha (ŠK Slovan Bratislava) 3/9, 117. miesto Martin Šándor (KŠN Bratislava) 2,5/9, 121. miesto Dávid Gžib (ŠK Strelec D. N. Ves) 2,5/9.

U14: 34. miesto Vladimír Bochnička (KŠN Bratislava) 5,5/9, 63. miesto Michal Sobek (ŠK Modra), 5/9, 89. miesto Daniel Chlpek (ŠK Slovan Bratislava) 4,5/9, 99. miesto Daniel Compel (ŠK Slovan Bratislava) 4/9 124. miesto Jakub Šošovička (ŠK Strelec D. N. Ves) 3,5/9, 130. miesto Karol Paluska (ŠK Doprastav Bratislava).

U12: 129. miesto Samuel Havalda (KŠN Bratislava) 3,5/9, 154. miesto Shabir Sahidi (KŠN Bratislava) 2,5/9, 158. miesto Adam Vozár (Záhorácky ŠK) 2,5/9.

U10: 120. miesto Jonáš Ďurana (Tatran Bratislava) 3,5/9, 124. miesto Sear Sahidi (KŠN Bratislava) 3,5/9, 125. miesto Michal Dolník (ŠK Doprastav Bratislava) 3,5/9.

U08: 41. miesto Ryan Casey Mészáros (KŠN Bratislava) 4,5/9, 80. miesto Michal Livňanský (ŠK Doprastav Bratislava) 3/9.

G16: 62. miesto Adriana Vozárová (Záhorácky ŠK), 75. miesto Ema Walterová (KŠN Bratislava) 3,5/9.

G14: 71. miesto Nina Kubíková (KŠN Bratislava) 4/9, 86. miesto Lucia Strišková (KŠN Bratislava) 3,5/9, 87. miesto Silvia Fajtáková (Záhorácky šachový klub) 3/9, 98. miesto Adela Zetocha (ŠK Slovan Bratislava) 2/9.

G12: 67. miesto Simona Bochničková (KŠN Bratislava) 4/9.

G10: 62. miesto Hana Horváthová (ŠK Slovan Bratislava) 3,5/9, 64. miesto Natália Havaldová (KŠN Bratislava) 3,5/9.

Naši hráči a hráčky získali neoceniteľné skúsenosti v priamej konfrontácií so zahraničnými účastníkmi.

Na záverečnom ceremoniáli víťazom kategórie C14 osobne gratuloval JUDr. Andrej Danko, predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý v príhovore zdôraznil, prečo šach prospieva rozvoju mladej generácie. Následne príhovormi šampionát uzavreli prezident ECU Zurab Azmajparašvili, vice-prezident FIDE Lukasz Turlej a syn riaditeľa Incheby, a.s. Alexander Rozin ml. Osviežením záverečného ceremoniálu vyhlasovania víťazov všetkých kategórii bola spoločná šachová partia VIP hostí a ocenených hráčov a hráčok všetkých kategórií, v ktorej sa napokon z víťazstva radoval tím predsedu ECU Z. Azmajparašviliho.

Popri športovej stránke podujatia si mnohí účastníci našli čas aj na sprievodné podujatia, medzi ktorými boli predstavenie Kempelenovho šachového automatu - Turka, výstava Richard Réti - šachový génius v Múzeu židovskej kultúry, mimoriadna charterová plavba výletnou loďou po Dunaji, jazda Prešporáčikom, návšteva ZOO a ďalších pamätihodností Bratislavy, atď..

Podujatie podporil prostredníctvom dotačnej schémy BSK v prospech Šachového klubu Doprastav Bratislava aj Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život.