Stredisko kultúry Bratislava - Nové mesto privítalo v poslednú aprílovú nedeľu 30.4.2017 deti, mládež aj dospelých šachistov. Konal sa tu premiérovo šachový turnaj O pohár starostu MČ Bratislava - Nové Mesto, ktorý bol započítaný aj do 10. ročníka seriálu Grand Prix mládeže Slovenského šachového zväzu. Popri ňom sa odohral aj vedľajší B-turnaj, pre všetkých ostatných záujemcov, ktorí už nespĺňali vekové obmedzenie, alebo si chceli preveriť svoje schopnosti proti skúsenejším súperom. Keďže záver základnej časti seriálu GPX už klope na dvere, deti prišli nielen zo širokého okolia Bratislavy, ale aj vzdialenejších častí Slovenska a dokonca aj blízkeho zahraničia.

Deti vo veku do 14 rokov súťažili v 9-kolovom turnaji v rapid šachu tempom hry 2x15 minút. Spomedzi celkového počtu 68 hráčov si víťaznú trofej odniesol čoskoro 12-ročný Dominik Petrek z ŠK Tomášov, ktorý získal 7,5 bodu. Len vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu predstihol Daniela Svrčeka z ŠK Holíč, ktorého však porazil aj vo vzájomnej partii. Tretie miesto so 7-imi bodmi obsadil Roland Gyurika z maďarského klubu Lövő SE. Medzi dievčatami bola najlepšia 11-ročná Nina Kubíková (KŠN Bratislava), ktorá s 6,5 bodmi obsadila celkovú 7. priečku.

V najmladších kategóriách CH08 si medaily odniesli len 5-ročný (!) Samuel Baňas (ŠK Modra), ktorý získal 6 bodov a obsadil 17. miesto, Lukáš Strapec a Marek Ďurovka (obaja ŠK Junior CVČ Banská Bystrica). V D08 bola najlepšia Laura Šebőková (NŠK Nitra, 4,5 b, 33. miesto) tesne pred Natáliou Havaldovou a Alžbetou Kapolkovou.

V kategórií C11 zvíťazil Roland Gyurika pred Lukášom Vaštíkom (ŠK Považské Podhradie) a Karolom Paluskom, ktorý bol súčasne najlepším hráčom usporiadajúceho klubu ŠK Doprastav Bratislava. Medzi dievčatami v strednej kategórii D11 sa popri víťaznej N. Kubíkovej darilo aj druhej Simone Bochničkovej (KŠN Bratislava) a tretej Lucii Striškovej.

V kategórií medzi chlapcov do 14 rokov bol okrem D. Petreka a D. Svrčeka ocenený aj Michal Barnáš (ŠK Slovan Bratislava. Medzi najstaršími dievčatami v kategórii D14 bola vďaka vyššiemu pomocnému hodnoteniu lepšia Ema Walterová zo Senca (6 b., 9. miesto) pred Silviou Fajtákovou (Interchess CVČ Malacky. Tretia skončila Lívia Melichová z ŠK Garde CVČ Detva.

Vo vedľajšom turnaji (7 kôl, 2x20 min., 20 hráčov) body neohrozene zbieral Maroš Kovaľ z Eltra OŠK Margecany, jedinú remízu súper s ním uhral až v záverečnom 7. kole, keď už mal prvenstvo isté. O 2-7. miesto sa so ziskom 4,5 bodu delilo až 6 hráčov, najlepší Buchholz z nich rozhodol v prospech Michala Dameka (Interchess CVČ Malacky), tretí bol Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava). Zaujímavosťou bolo, že 4 body a miesta v strede výsledkovej listiny svorne uhrali najmladšia účastníčka B-turnaja, len 9-ročná Mária Kovaříková (CVČ Hurbanovo) a najstarší účastník podujatia, nestor bratislavského detského šachu, 84-ročný Ivan Paulička (ŠK Slovan Bratislava), ktorý musel v 4. kole zložiť svojho kráľa pred umením svojej mladej súperky.

Všetkým účastníkom bolo poskytnuté malé občerstvenie a každý z hráčov si odniesol z turnaja okrem nových zážitkov aj malý darček.

Za zabezpečenie hracej miestnosti a pomoc pri jej príprave ďakujeme Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto a prevádzke Strediska kultúry BA-NM, ktorí nám pripravili ideálne podmienky. Vecné ceny do turnaja venovala firma RICOH. Turnaj sa konal aj vďaka finančnému príspevku Bratislavského šachového zväzu a klubu ŠK Doprastav Bratislava.

Ďakujeme aj všetkým účastníkom za férový prístup k hre, rozhodcom Petrovi Mackovi, Stanislavovi Vlčekovi a organizátorom na čele s Borisom Rintelom za kvalitne odvedenú prácu.