Dmytro NestorenkoPo mnohých rokoch sa v Bratislave podarilo zorganizovať majstrovský turnaj pre študentov a študentky stredných škôl. Organizačné úsilie vyvinul Bratislavský šachový zväz, finančnú podporu akcie zabezpečil Slovenský šachový zväz z prostriedkov získaných z výzvy Ministerstva ŠVVaŠ - Šport a zdravie a priestory a hrací materiál poskytol Šachový klub ŠK Slovan Bratislava.
Pilotného ročníka sa zúčastnilo spolu 21 hráčov zo šiestich bratislavských stredných škôl, z toho 18 chlapcov a 3 dievčatá. Turnaj so 100%-ným ziskom 7/7 po suverénnom výkone vyhral prvý nasadený Dmytro Nestorenko z Gymázia Pankúchova 6, Bratislava.

S 1-bodovou stratou na víťaza, ktorú nabral prehrou vo vzájomnej partii, skončil druhý Peter Macko zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia Skalická 1, Bratislava. V dramatickom boji o 3. miesto, znamenajúce postup na Majstrovstvá Slovenska stredných škôl 2014/15, nakoniec prekvapujúco uspel Samuel Gašparovič (Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava), keď predstihol niekoľko skúsenejších šachistov. Prekvapením je aj 4. miesto Patrika Pagáča zo Spojenej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím Svrčia 6, Bratislava, ktorý si napriek svojmu hendikepu vybojoval miesto prvého náhradníka.
Medzi troma súťažiacimi dievčatami, spolužiačkami z Gymnázia Grösslingová 18, bola s troma bodmi najlepšia Michaela Štefániková. O pol bodu menej získali druhá Katarína Dedíková a tretia Gabriela Pružincová. Všetky 3 zúčastnené dievčatá si vybojovali právo postupu na MSR SŠ 2014/15.
V súťaži koedukovaných družstiev škôl bol už pred spustením turnaja víťaz jasný. Gymnázium Grösslingová 18 ako jediné prihlásilo na turnaj chlapcov aj dievčatá. Diplom pre najlepšiu školu si prevzali Samuel Gašparovič a Michaela Štefániková.

Majstrovstvá Slovenska študentov a študentiek SŠ 2014/15 sa uskutočnia vo štvrtok 11.12.2014 v priestoroch klubovne Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine.